Party Politics and Democracy in Europe – księga dedykowana pamięci prof. Petera Maira

Pod koniec 2015 r., nakładem wydawnictwa Routledge ukazała się książka dedykowana pamięci prof. Petera Maira Party Politics and Democracy in Europe: Essays in Honour of Peter Mair. Dla większości autorów rozdziałów w tej książce, w tym dla mnie również, Peter Mair był promotorem pracy doktorskiej, wielkim wzorem do naśladowania. Czytaj dalej

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Party Politics and Democracy in Europe – księga dedykowana pamięci prof. Petera Maira została wyłączona

III Ogólnopolski Kongres Politologii – Kraków 2015

Trzeci już Ogólnopolski Kongres Politologii odbył się w Krakowie (22-24 września 2015 r). Tym razem powróciłem do tematyki podjętej rok wcześniej na Kongresie Europeistyki i zorganizowałem międzynarodowy panel pt. „Nawigatory wyborcze (Voting Advisory Applications, VAA) – metody, aplikacje, wyniki” (wraz z dr hab. Agnieszką Hess i dr. Dominiką Kasprowicz). Podczas tego panelu przedstawiłem artykuł „Dylematy tworzenia nawigatorów wyborczych na przykładzie projektów EU Profiler i euandi”

Program kongresu oraz naszego panelu tutaj

 

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania III Ogólnopolski Kongres Politologii – Kraków 2015 została wyłączona

ECPR General Conference – Montréal 2015

W sierpniu 2015 r. wybrałem się za ocean aby wziąć udział w Konferencji Generalnej ECPR (Université de Montréal, 26-29 sierpień 2015 r.). Zorganizowałem panel zatytułowany „Electoral Politics in the EU” oraz przedstawiłem artykuł pt. „Party Competition in the EU (2004-2014): Conflict and Collusion Between Political Parties at the European Level” .

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania ECPR General Conference – Montréal 2015 została wyłączona

Konferencja „Stosunki międzynarodowe i studia europejskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju”

Niedługo po debacie o polityce zagranicznej, 18 marca 2015 r., byłem panelistą podczas konferencji „Stosunki międzynarodowe i studia europejskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju”. Program dostępny jest tutaj. Wraz z profesorami: Zielonką, Wojtaszczykiem i Ruszkowskim oraz dr Visvizi podjąłem się oceny stanu studiów europejskich w Polsce. Konferencja poprzedziła wydanie bardzo ciekawej książki Jacka Czaputowicza, Anny Wojciuk i Kamila Ławniczaka Nauka o stosunkach międzynarodowych i studia europejskie w Polsce (Warszawa 2015).

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Konferencja „Stosunki międzynarodowe i studia europejskie w Polsce – stan obecny i perspektywy rozwoju” została wyłączona

„Polityka zagraniczna UE w dobie kryzysów” – debata w Instytucie Europeistyki UW

W ramach cyklicznie organizowanego wydarzenia „Debaty Europeistyki”, 4 marca 2015 r. miałem przyjemność uczestniczyć w spotkaniu zorganizowanym w Instytucie Europeistyki UW zatytułowanym „Polityka zagraniczna UE w dobie kryzysów”. Zostałem tam zaproszony w związku z wydaniem książki pod red. prof. Bogdana Góralczyka „Unia Europejska jako aktor na scenie globalnej. Razem czy osobno?” (Warszawa, 2014), do której napisałem rozdział „Przydatność teorii integracji europejskiej w wyjaśnianiu konsekwencji kryzysu ekonomiczno-finansowego”. Gospodarzem spotkania był prof. Tomasz Grosse.

Sprawozdanie dostępne jest tutaj

 

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania „Polityka zagraniczna UE w dobie kryzysów” – debata w Instytucie Europeistyki UW została wyłączona

Nowe otwarcie

Po dłuższej przerwie wracam do regularnego dodawania wpisów dotyczących mojej działalności naukowej. W najbliższym czasie pojawią się tutaj informacje o nowych publikacjach, konferencjach, spotkaniach i innych wydarzeniach.

Zaszufladkowano do kategorii Uncategorized | Możliwość komentowania Nowe otwarcie została wyłączona

Prezentacja w Parlamencie Europejskim

Na zaproszenie Komisji ds. Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO), 4 grudnia 2014 r. uczestniczyłem w posiedzeniu tejże komisji, podczas którego miałem przyjemność – wraz z włoskimi kolegami – zaprezentować konkluzje sprawozdania „Political parties and Political foundations at the European Level: challenges and opportunities”. W trakcie dyskusji prowadzonej przez przewodniczącą AFCO, prof. Danutę Hübner, Europosłowie (w tym m. in. Richard Corbett czy też Jo Leinen) z zainteresowaniem przyjęli szereg ustaleń zawartych w ww. sprawozdaniu.

Pełny tekst dokumentu dostępny jest tutaj

Tego samego dnia uczestniczyłem także jako gość w wysłuchaniu publicznym dotyczącym reformy europejskiego prawa wyborczego.

 

Możliwość komentowania Prezentacja w Parlamencie Europejskim została wyłączona

I Ogólnopolski Kongres Europeistyki w Warszawie

W dniach 18-20 września odbył się w Warszawie I Ogólnopolski Kongres Europeistyki. Tematem przewodnim było 10-lecie polskiego członkostwa w Unii Europejskiej.

Samodzielnie zorganizowałem dwa panele. Pierwszy, zatytułowany Pozycjonowanie stanowisk partii politycznych na przykładzie wyborów do Parlamentu Europejskiego, miał na celu dokonanie analizy potencjału nawigatorów wyborczych (VAAs) do pozycjonowania stanowisk partii politycznych, w tym zwłaszcza aplikacji euandi, która w polskiej wersji była współtworzona przez trzech uczestników panelu (P. Rozbicka, K. Grzybowska-Walecka, W. Gagatek). W szczególności warto jednak wskazać na udział  prof. Katarzyny Sobolewskiej-Myślik oraz dr. Dominiki Kasprowicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, które brały udział w tworzeniu aplikacji EU Vox.

Drugi panel, przeprowadzony w języku angielskim, zatytułowany był European Democracy in Times of Crisis. Stał się on okazją do promocji najnowszego numeru wydawanego w CE Yearbook of Polish European Studies (YPES) poświęconego temu właśnie zagadnieniu (YPES 16/2013). Wśród panelistów znalazło się kilku autorów artykułów zamieszczonych w najnowszym numerze YPES (doktorzy: M. Witkowska, K. Borońska-Hryniewiecka, P. Kaleta), dr A. Sroka oraz last but not least, specjalni goście zagraniczni panelu: prof. Steven Van Hecke z Uniwersytetu w Leuven, dr David Bailey z Uniwersytetu w Birmingham, dr Michael Holmes z Uniwersytetu Hope w Liverpoolu oraz dr Erol Külahci z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli (ULB).  Na zdjęciu poniżej prof. Steven Van Hecke podczas swojego wystąpienia panelowego.

Na deser wziąłem udział w panelu zatytułowanym Dobre praktyki w edukacji europeistycznej, gdzie podzieliłem się uwagami w przedmiocie Kształcenie umiejętności interpersonalnych na kierunku europeistyka.

Możliwość komentowania I Ogólnopolski Kongres Europeistyki w Warszawie została wyłączona

Sprawozdanie dla Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego

Własnie ukazało się sprawozdanie, które wspólnie z włoskimi kolegami przygotowałem dla Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO). Zatytułowane jest ono Political Parties and Political  Foundations at European Level.  Challenges and Opportunitiesi powstało w rezultacie projektu badawczego w ramach Observatory on Political Parties and Representation (OPPR), mającego siedzibę w EUI we Florencji.

Niedługo odbędzie się oficjalna premiera publikacji i jej zaprezentowanie posłom do Parlamentu Europejskiego.

Wersja angielska dostępna jest tutaj

Możliwość komentowania Sprawozdanie dla Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego została wyłączona

Trzy nowe publikacje

W ostatnim czasie ukazały się trzy nowe publikacje mojego autorstwa. Jeszcze przed wakacjami światło dzienne ujrzał mój rozdział zatytułowany Perspektywy utworzenia transnarodowych list kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, który został opublikowany w książce Europejska scena partyjna i jej aktorzy (red. naukowa Anna Pacześniak, Robert Wiszniowski, wyd. Adam Marszałek). Następnie przyszedł czas na rozdział zatytułowany Przydatność teorii integracji europejskiej w wyjaśnianiu konsekwencji kryzysu ekonomiczno-finansowego, który otwiera książkę pod red. Bogdana Góralczyka Unia Europejska jako aktor na scenie globalnej. Razem czy osobno? (wyd. Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego). Natomiast w połowie września ukazała się książka Studia Europejskie. Wyzwania interdyscyplinarności (red. nauk. Jacek Czaputowicz, wyd. Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW), w której zawarty jest mój rozdział pt. Dyscyplinarna analiza czy interdyscyplinarna synteza? Uwagi o europeistyce jako kierunku studiów uniwersyteckich.

Możliwość komentowania Trzy nowe publikacje została wyłączona