Prezentacja w Parlamencie Europejskim

Na zaproszenie Komisji ds. Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO), 4 grudnia 2014 r. uczestniczyłem w posiedzeniu tejże komisji, podczas którego miałem przyjemność – wraz z włoskimi kolegami – zaprezentować konkluzje sprawozdania „Political parties and Political foundations at the European Level: challenges and opportunities”. W trakcie dyskusji prowadzonej przez przewodniczącą AFCO, prof. Danutę Hübner, Europosłowie (w tym m. in. Richard Corbett czy też Jo Leinen) z zainteresowaniem przyjęli szereg ustaleń zawartych w ww. sprawozdaniu.

Pełny tekst dokumentu dostępny jest tutaj

Tego samego dnia uczestniczyłem także jako gość w wysłuchaniu publicznym dotyczącym reformy europejskiego prawa wyborczego.

 

Możliwość komentowania Prezentacja w Parlamencie Europejskim została wyłączona

I Ogólnopolski Kongres Europeistyki w Warszawie

W dniach 18-20 września odbył się w Warszawie I Ogólnopolski Kongres Europeistyki. Tematem przewodnim było 10-lecie polskiego członkostwa w Unii Europejskiej.

Samodzielnie zorganizowałem dwa panele. Pierwszy, zatytułowany Pozycjonowanie stanowisk partii politycznych na przykładzie wyborów do Parlamentu Europejskiego, miał na celu dokonanie analizy potencjału nawigatorów wyborczych (VAAs) do pozycjonowania stanowisk partii politycznych, w tym zwłaszcza aplikacji euandi, która w polskiej wersji była współtworzona przez trzech uczestników panelu (P. Rozbicka, K. Grzybowska-Walecka, W. Gagatek). W szczególności warto jednak wskazać na udział  prof. Katarzyny Sobolewskiej-Myślik oraz dr. Dominiki Kasprowicz z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, które brały udział w tworzeniu aplikacji EU Vox.

Drugi panel, przeprowadzony w języku angielskim, zatytułowany był European Democracy in Times of Crisis. Stał się on okazją do promocji najnowszego numeru wydawanego w CE Yearbook of Polish European Studies (YPES) poświęconego temu właśnie zagadnieniu (YPES 16/2013). Wśród panelistów znalazło się kilku autorów artykułów zamieszczonych w najnowszym numerze YPES (doktorzy: M. Witkowska, K. Borońska-Hryniewiecka, P. Kaleta), dr A. Sroka oraz last but not least, specjalni goście zagraniczni panelu: prof. Steven Van Hecke z Uniwersytetu w Leuven, dr David Bailey z Uniwersytetu w Birmingham, dr Michael Holmes z Uniwersytetu Hope w Liverpoolu oraz dr Erol Külahci z Wolnego Uniwersytetu w Brukseli (ULB).  Na zdjęciu poniżej prof. Steven Van Hecke podczas swojego wystąpienia panelowego.

Na deser wziąłem udział w panelu zatytułowanym Dobre praktyki w edukacji europeistycznej, gdzie podzieliłem się uwagami w przedmiocie Kształcenie umiejętności interpersonalnych na kierunku europeistyka.

Możliwość komentowania I Ogólnopolski Kongres Europeistyki w Warszawie została wyłączona

Sprawozdanie dla Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego

Własnie ukazało się sprawozdanie, które wspólnie z włoskimi kolegami przygotowałem dla Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (AFCO). Zatytułowane jest ono Political Parties and Political  Foundations at European Level.  Challenges and Opportunitiesi powstało w rezultacie projektu badawczego w ramach Observatory on Political Parties and Representation (OPPR), mającego siedzibę w EUI we Florencji.

Niedługo odbędzie się oficjalna premiera publikacji i jej zaprezentowanie posłom do Parlamentu Europejskiego.

Wersja angielska dostępna jest tutaj

Możliwość komentowania Sprawozdanie dla Komisji Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego została wyłączona

Trzy nowe publikacje

W ostatnim czasie ukazały się trzy nowe publikacje mojego autorstwa. Jeszcze przed wakacjami światło dzienne ujrzał mój rozdział zatytułowany Perspektywy utworzenia transnarodowych list kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego, który został opublikowany w książce Europejska scena partyjna i jej aktorzy (red. naukowa Anna Pacześniak, Robert Wiszniowski, wyd. Adam Marszałek). Następnie przyszedł czas na rozdział zatytułowany Przydatność teorii integracji europejskiej w wyjaśnianiu konsekwencji kryzysu ekonomiczno-finansowego, który otwiera książkę pod red. Bogdana Góralczyka Unia Europejska jako aktor na scenie globalnej. Razem czy osobno? (wyd. Centrum Europejskiego Uniwersytetu Warszawskiego). Natomiast w połowie września ukazała się książka Studia Europejskie. Wyzwania interdyscyplinarności (red. nauk. Jacek Czaputowicz, wyd. Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych UW), w której zawarty jest mój rozdział pt. Dyscyplinarna analiza czy interdyscyplinarna synteza? Uwagi o europeistyce jako kierunku studiów uniwersyteckich.

Możliwość komentowania Trzy nowe publikacje została wyłączona

Seminarium naukowe promujące nowy numer Yearbook of Polish European Studies

6 maja br. współorganizowałem seminarium naukowe promujące ostatni numer wydawanego przez Centrum Europejskie UW czasopisma Yearbook of Polish European Studies (YPES). Tematem przewodnim numeru jest „European Democracy in Times of Crisis”, a artykuły napisali wiodący znawcy tematyki europejskiej z Polski i zagranicy: Góralczyk, Barcz, Grzeszczak, Nowak et al., Grabowska i Ogonowska, Joerges, Maduro, a także młodsi pracownicy naukowi.

Podczas seminarium naukowego promującego nowy numer o kryzysie, jego naturze i przyczynach  mówili prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego oraz dr Paweł Kaleta z Parlamentu Europejskiego, jedni z autorów artykułów zamieszczonych w numerze.

Czytaj dalej

Możliwość komentowania Seminarium naukowe promujące nowy numer Yearbook of Polish European Studies została wyłączona

euandi – odkryj najbliższą Tobie partię polityczną!

16 kwietnia br. miała premierę innowacyjna aplikacja internetowa euandi. Umożliwia wyborcom  określenie, które partie startujące w wyborach do Parlamentu Europejskiego, zarówno w Polsce jak i w innych państwach członkowskich, są im najbliższe programowo. Obok najwyższej jakości naukowej i atrakcyjnej szaty graficznej, euandi zawiera innowacyjne elementy społecznościowe.

Aplikacja dostępna jest tutaj www.euandi.eu

 

 

 

Możliwość komentowania euandi – odkryj najbliższą Tobie partię polityczną! została wyłączona

ECPR Joint Sessions of Workshops

W dniach 10-15 kwietnia br. przebywałem w Salamance w Hiszpanii na konferencji ECPR Joint Sessions of Workshops. Uczestniczyłem w pracach warsztatu poświęconego Contemporary Meaning of Party Membership, i przedstawiłem artykuł zatytułowany Multi-level Party Membership: Supporting Members in Political Parties at EU Level.

Możliwość komentowania ECPR Joint Sessions of Workshops została wyłączona

Konferencja „Elections and Democracy in Europe”

Podczas konferencji „Elections and Democracy in Europe”, zorganizowanej w dniach 7-9 kwietnia br. na Wolnym Uniwersytecie w Brukseli (VUB) przestawiłem artykuł zatytułowany „What role for Europarties in the European Parliament election campaign?”

Możliwość komentowania Konferencja „Elections and Democracy in Europe” została wyłączona

Yearbook of Polish European Studies – call for papers

Do 31 sierpnia br. oczekujemy na nadsyłanie artykułów do kolejnego numeru wydawanego w Centrum Europejskim Yearbook of Polish European Studies. Tematyka przewodnia dotyczyć będzie 10 rocznicy największego rozszerzenia Unii Europejskiej i przyszłości Europy. Szczegóły w załączniku.

Możliwość komentowania Yearbook of Polish European Studies – call for papers została wyłączona

Wykłady gościnne na University College London

W dniach 24-28 marca br. gościłem z wykładami na University College London. Wykłady zatytułowane były „Democracy beyond the nation state” oraz „What role for Europarties in the European Election campaign?”.

Możliwość komentowania Wykłady gościnne na University College London została wyłączona