Seminarium naukowe promujące nowy numer Yearbook of Polish European Studies

6 maja br. współorganizowałem seminarium naukowe promujące ostatni numer wydawanego przez Centrum Europejskie UW czasopisma Yearbook of Polish European Studies (YPES). Tematem przewodnim numeru jest „European Democracy in Times of Crisis”, a artykuły napisali wiodący znawcy tematyki europejskiej z Polski i zagranicy: Góralczyk, Barcz, Grzeszczak, Nowak et al., Grabowska i Ogonowska, Joerges, Maduro, a także młodsi pracownicy naukowi.

Podczas seminarium naukowego promującego nowy numer o kryzysie, jego naturze i przyczynach  mówili prof. Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego oraz dr Paweł Kaleta z Parlamentu Europejskiego, jedni z autorów artykułów zamieszczonych w numerze.

Dyskusja zarówno pomiędzy prelegentami jak i publicznością była bardzo gorącą. Prof. Góralczyk wskazał w szczególności na kryzys przywództwa i wartości jako praprzyczyny wyjaśniające szereg innych „kryzysów” panujących w Europie od kilku lat. Główną tezą dr Pawła Kalety było to, iż mimo formalnie zwiększonych kompetencji Parlamentu Europejskiego po Traktacie z Lizbony, które w przestrzeni legislacyjnej stawiają go na równi z Radą, jego faktyczna rola jest dużo mniejsza.

Spotkanie odbyło się w języku angielskim, i uczestniczyli w nim zarówno polscy jak i zagraniczni studenci oraz pracownicy naukowi. Miałem przyjemność moderować dyskusję.

Więcej o Yearbook of Polish European Studies tutaj 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.